Rozhovory o nenáhlivej kráse, prirodzenosti a prírodnej kozmetike
Podcast Modrá púpava ©
Potenie a overené tipy pre používanie deodorantov
Potrebujeme každý deň antiperspirant alebo deodorant? Je potenie nežiadúce a treba ho za každú cenu eliminovať?
Určite nie. Podľa nás sa dá "nezapáchať" aj bez toho, aby sme si denno-denne nanášali pod pazuchy prípravok s diskutabilnými zložkami a potláčali prirodzené funkcie nášho tela.
Hliníkové soli z konvenčných deodorantov či antiperspirantov nielenže upchávajú potné (a iné) žľazy v blízkom okolí prsníkov. Hliníkové ióny, ktoré sa z týchto prípravkov uvoľňujú, sú tiež takzvané xenoestrogény, teda látky, čo v tele napodobňujú hormón estrogén. Rozvracajú našu hormonálnu rovnováhu, podnecujú tvorbu nových buniek aj tam, kde vôbec nie sú potrebné, a tak zvyšujú riziko vzniku nielen neškodných cýst v prsníku, ale aj zhubných nádorov prsníka.*
Z obsahu podcastu:
- Je potenie problém alebo marketingový pseudo-problém? – cca. od 3:23 min. (–41:35)
- Ako vzniká telesný pach – cca. od 7:36 min. (–37:26)
- Z histórie deodorantov – cca. od 11:07 min. (–33:55)
- Problematické zložky deodorantov/antiperspirantov* – cca. od 17:39 min. (–27:25)
- Čo čakať pri prechode na prírodný deodorant – cca. od 33:30 min. (–11:33)
- Ideálny scenár redukcie nežiadúceho pachu – cca. od 43:54 min. (–1:14)
* Niektoré zo spomínaných vedeckých štúdií:
- Časté používanie antiperspirantov, resp. deodorantov so začiatkom v mladšom veku (do 30) vedie ku kumulácii hliníka v prsnom tkanive a zvyšuje riziko rakoviny prsníka: Use of underarm cosmetic products in relation to risk of breast cancer: A case-control study (in: EBioMedicine, 2017)
- Experimentálne štúdie účinkov hliníka na kultivované epitelové bunky prsníka podporujú hypotézu, že hliník je environmentálny karcinogén prsníka: A case-control study adds a new piece to the aluminium/breast cancer puzzle (in: EBioMedicine, 2017)
- Neprimerane vysoký výskyt rakoviny prsníka v hornom vonkajšom kvadrante prsníka + rast tejto disproporcie spojený s používaním antiperspirantov, resp. deodorantov: Underarm antiperspirants/deodorants and breast cancer (in: Breast Cancer research, 2009)
- Úloha kozmetických a iných environmentálnych kvázi-estrogénov v rozvoji rakoviny prsníka + ich hromadenie v tukovom tkanive a kombinované interakcie: Environmental oestrogens, cosmetics and breast cancer (in: Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism, 2006)
- Toxicita hliníka (ochorenie kostí, Alzheimerova choroba, anémia....) + prípadová štúdia chronicky zvýšenej hladiny hliníka u ženy po 4 rokoch používania antiperspirantu s chlórhydrátom hliníka (ide o vo vode rozpustný komplex hliníka [Al2(OH)5Cl, 2H2O] blokujúci potenie): Hyperaluminemia in a woman using an aluminum-containing antiperspirant for 4 years (in: The Amertican Journal of Medicine, 2004)
- Vyššia frekvencia a skorší nástup rakoviny prsníka u používateliek antiperspirantov, resp. deodorantov spolu s holením podpazušia; narušenie kožnej ochrannej bariéry uľahčuje vstrebávanie solí hliníka: An earlier age of breast cancer diagnosis related to more frequent use of antiperspirants/deodorants and underarm shaving (in: European Journal of Cancer Prevention, 2003)
© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autorov.
Komentáre
Naozaj skvelý podcast. Ďakujem, dievčatá :) Som veľmi rada, že som si potvrdila svoj vlastný prístup k celej tejto problematike. Som vďačná za váš postoj a cením si, že zohľadňujete to, že niektoré z nás musia občas prikročiť k použitiu "komerčného" dezodorantu. A to z dôvodov, ktoré ste spomínali v podcaste. Ja som si prešla najrozličnejšími fázami používania sprvu "nezdravých" dezodorantov, ktoré mi mali pomôcť s mojím excesívnym potením cez fázy s čisto prírodnými dezodorantmi overených bio značiek až po mix oboch alternatív. Potešil ma váš triezvy pohľad na problematiku a ešte raz ďakujem :)