Prírodná kozmetika, tipy pre krásu, Slow Beauty
Blog Modrá púpava ©
Zubný prášok pre snehobiele zuby (stará švajčiarska receptúra)
Dnes by sme sa s vami opäť rady podelili o návod na domácu výrobu zdravej kozmetickej vychytávky. Bude užitočná pre všetkých tých, ktorí túžia po prirodzene belostnom úsmeve. Ide totiž o čisto prírodnú zubnú pastu v podobe prášku. Návod sme pre vás pripravili podľa originálnej starej švajčiarskej receptúry s hrdým názvom Švajčiarsky zubný prášok pre snehobiele zuby.
Výroba prášku je vcelku jednoduchá, použitie bezproblémové a prášok je aj podľa našich skúseností naozaj účinný.
Takže, poďme na to!
BUDEME POTREBOVAŤ:
- drvenú sušenú pomarančovú kôru,
- rozdrvené sušené listy šalvie lekárskej,
- jemne mletú morskú soľ,
- sódu bikarbónu
- esenciálne oleje: citrón + mäta.
Presné množstvá jednotlivých zložiek sú na nasledujúcom obrázku:
Každá z uvedených zložiek má v zubnom prášku svoj zmysel a význam. Tu vám ich stručne približujeme.
Drvená pomarančová kôra sa historicky využívala v rôznych liečebných a kozmetických prípravkoch. Jej účinky v prášku na čistenie zubov sú nasledovné: bieli a odstraňuje škvrny, pohlcuje zápach, pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne, pomáha pri hojení poranení a poškodení v ústnej dutine.
Šalvia lekárska (podobne ako morská soľ a sóda) sa oddávna používala aj používa pri liečbe ochorení ďasien. V zubnom prášku je z nasledujúcich dôvodov: podporuje zdravie ďasien, má protizápalové a antibakteriálne účinky, odstraňuje škvrny, pohlcuje pachy.
Sóda bikarbóna je tiež stabilnou zložkou v prípravkoch ústnej hygieny. Jej výhody v zubnom prášku sú tieto: pH 9 (neutralizuje kyslé prostredie v ústach), pohlcuje pachy, odstraňuje zubný povlak a bieli. Jej abrazívnych účinkov sa pri tomto recepte netreba obávať. Je totiž mäkšia ako zubná sklovina. Samotný prášok sa po nanesení na vlhkú zubnú kefku a následne v ústach taktiež rýchlo rozpúšťa.
Aj morská soľ je známa svojimi prínosmi v prípravkoch na zuby. Jej benefity sú nasledujúce: pH 8 (neutralizuje kyslé prostredie v ústach), podporuje hojenie raniek a iných poškodení sliznice, remineralizuje zuby, má dezinfekčné vlastnosti, napomáha pri odstraňovaní škvŕn.
Mätový esenciálny olej sa už v staroveku používal tak pri liečbe bolesti zubov, ako aj na osvieženie ústnej dutiny. Má analgetické, dezinfekčné a antimikrobiálne účinky, zmierňuje prípadné zápaly ústnej sliznice a pôsobí proti zápachu z úst. Zubnému prášku tiež dodáva aj sviežu bylinkovo-mentolovú chuť.
Citrónový esenciálny olej má antibakteriálne, dezinfekčné, antiseptické a antitoxické účinky. Je výborný na ošetrenie ďasien a chrupu, nakoľko pôsobí proti infekciám v ústnej dutine, aftám, aj prípadnému zápachu. Dodáva zubnému prášku ovocno-citrusovú príchuť.
POSTUP
Pomarančovú kôru rozdrvíme v mažiari. Ešte lepšie je použiť mlynček na kávu a kôru pomlieť na ňom - je to menej namáhavé a pomarančová kôra získa priam púdrovú jemnosť.
Aj sušenú šalviu treba rozdrviť na čo najjemnejší prášok. Ak sa nepodarí úplne rozdrviť stopky, z prášku ich treba vybrať, aby nám pri čistení zubov nezaliezali pomedzi ne ;) Ak použijeme mlynček na kávu, tak problém s nedostatočne rozdrvenými stopkami odpadá - mlynček zomelie šalviu aj so stopkami na jemnučký prášok.
Potom treba všetky sypké suroviny dobre premiešať. Keď sú sypké suroviny dôkladne zmiešané a spojené, prikvapkáme oba esenciálne oleje a zmes opäť dobre premiešame. Hotovo! Zubný prášok skladujeme v čistej uzavretej nádobe bez prístupu svetla.
POUŽITIE
Na čistenie zubov si odoberieme trochu prášku na lyžičku, navlhčíme zubnú kefku vodou a "vytrieme" ňou prášok z lyžičky (nalepí sa na vlhkú kefku). Následne si vyčistíme zuby podľa svojej individuálnej rutiny.
Užite si ešte krásny september!
Vaše Eňa & Eva.
© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autorov.
Odporúčané články
Komentáre
Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.